اپل ، این نام به تنهایی باعث توجه و تحسین می شود. این  شرکت مشهور رایانه ای جهان ، در واقع فرزند مغز شاید یکی از بزرگترین  مبتکرانی است که تاریخ تاکنون شاهد آن بوده است - استیو جابز مرحوم. مرگ  نابهنگام وی در قلب هر یک از علاقه مندان به رایانه و موبایل ، حفره ای  دائمی ایجاد کرده است. استیو جابز ، با فرزند مغزی خود یعنی Apple Inc ، به  معنای واقعی انقلابی در گوش دادن به موسیقی و کار با رایانه های سنتی در  جهان ایجاد کرد. در این مقاله ، تاریخچه مختصری از اپل وجود دارد که خواندن  آن ارزش دارد:

آغاز Apple Inc را می توان در اوایل و اواسط دهه هفتاد جستجو کرد. این امر به عنوان تلاش مشترک استیو جابز و استیو وزنیاک به وجود آمد. آنها دوران نوجوانی خود را در سن خوزه ، کالیفرنیا ، معروف به دره سیلیکون گذراندند. جابز و وزنیاک در نوجوانی طرد شده بودند و به خوبی با جمعیت آمیخته نمی شدند و در دبیرستان تحصیل می کردند. هر دو برای اولین بار در هیولت پاکارد HP، جایی که جابز یک کارآموز تابستانی بود و وزنیاک به عنوان یک تولید کننده ماشین حساب کار می کرد ، باهم آشنا شدند.

وزنیاک یکی از بازیگران اصلی این فناوری بود و دستگاه های مختلفی را غیرقانونی تولید کرده است. یکی از اختراعات بسیار جذاب او وسیله ای بود که به مردم امکان می داد از راه دور تماس بگیرند. وی این دستگاه را با هک غیرقانونی شبکه های AT & T ساخته بود.

پس از مدت کوتاهی ، جابز و وزنیاک تصمیم گرفتند وقت بگذارند و در جهت یک کار واحد با یکدیگر همکاری کنند. جایی که وزنیاک رضایت خاطر خود را از تولید دستگاههای جذاب بدست آورد ، استیو جابز استراتژیهای سودمندی را برای بازاریابی طیف وسیعی از رایانه های شخصی به جهان ارائه داد. این شرکت با فداکاری Volkswagen Bus of Jobs و HP Programmable of Wozniak تأسیس شد. در ابتدا ، بخش زیرزمین خانه مشاغل، به عنوان "دفتر مرکزی" شرکت انتخاب شد. آنها اولین رایانه شخصی خود را در تاریخ 1 آوریل 1976 ایجاد کردند. اولین کامپیوتر اپل با نام Apple Computer Co منتشر شد.

مراحل اولیه نوستالژیک اپل

اولین رایانه شخصی اپل از تلویزیون به عنوان رسانه نمایشگر استفاده می کرد که تلویزیون ها نیز در گذشته انقلابی ایجاد کرده بودند و تا آن زمان هیچ رایانه شخصی هیچ نوع نمایشگری ارائه نمی داد. رایانه اپل بسیار سریعتر از ماشین های دیگر کار می کرد و RAM و کد راه اندازی آسان و راحتی را ارائه می داد. همچنین یک کاپوت انعطاف پذیر داشت که در صورت لزوم دستگاه را پوشانده و آشکار می کرد.

اولین سفارش از فروشگاه رایانه اپل، مشتری محلی بود که 50 رایانه را به مبلغ 50 دلار برای هر کدام، پیشنهاد داده بود. جابز و وزنیاک سفارش را قبول کرده و بسیاری از شبهای بی خواب را سپری کردند.

استیو جابز همچنین از رونالد وین خواستار پیوستن به این شرکت و بهبود عملکرد آن با دانش خود شد. با این وجود رونالد وین نمی توانست همکاری را برای مدت طولانی ادامه دهد.

به دست آوردن سرعت در دهه هفتاد و دهه هشتاد

پس از تولید Apple I و کسب درآمد خوب ، اپل، نسخه جدید و پیشرفته Apple II را معرفی کرد. به دلیل رابط تلویزیون بازسازی شده ای که به درستی از گرافیک و رنگ استفاده می کرد ، در آن زمان بسیار محبوب بود.

توسعه رایانه نیاز به سرمایه و صرف هزینه بیشتر داشت و بنابراین سرمایه گذاری ها از طریق مایک مارکولا انجام می شد. ماركولا از قالب موفقیتی كه استیو جابز برای او توضیح داد بسیار متأثر شد و مبلغی پر زرق و برق از 92000 دلار تا 250،000 دلار كه به عنوان وام بانكی بود ، سرمایه گذاری كرد. مارکولا همچنین در زندگی جابز و وزنیاک نقش مربی را ایفا کرد و مدیریت تخصصی و راه حل های تجاری را برای آنها فراهم کرد. همچنین اولین مدیر عامل شرکت اپل - مایکل اسکات ، شخصی که پیشنهاد اختراع فلاپی را داد ، توسط مارکولا به اپل دعوت شد.

Macintosh که مشهورترین محصول اپل است ، در واقع اولین رایانه ای بود که از رابط گرافیکی موس استفاده کرد. جف راسکین یکی از کارمندان اپل بارها و بارها بر لزوم توسعه رایانه هایی با ظاهری آسان برای یک انسان معمولی تأکید می کرد.

در مراحل آغازین ناتوانی استیو جابز به تنهایی در مدیریت شرکت مشاهده شد. او فاقد بینش و بلوغ استراتژیک بود و در رویکرد خود هدفی نداشت. وی بعداً از اسکالی دعوت کرد تا در عملکرد شرکت کمک کند. اسکالی با سالها تجربه و تخصص در بازار، بهترین انتخاب بود و باعث ایجاد ثبات و مدیریت کارآمد در شرکت شد. اسکالی در فکر افزایش زیرکی قیمت مکینتاش از 1،995 دلار به 2،495 دلار بود. با این وجود درگیری ها بین اسکالی و جابز با گذشت زمان افزایش یافت، دلیل اصلی آن برخورد ایدئولوژی ها بود ، زیرا اسکالی کاملاً قهقرا و سنتی بود و جابز دارای ذهنیت گسترده ای بود و نمی توانست به او اعتماد کند. پس از مدتی ، جابز اپل را ترک کرد.

اپل در دهه 1990 به سختی می توانست راه خود را پیدا کند. شرکت IBM یک رایانه ی نیرومند با قابلیت اجرای برنامه های سنگین تر راه اندازی کرد که در جذب مخاطبان مؤثر بود و در عین حال همه محصولات اپل مانند Quadra ، Centries و Performa موفق به اجرای آن نشدند. اپل همچنین مجموعه PDA خود را با نام نیوتن معرفی کرد که آن هم به سختی شکست خورد.

Apple Newton PDA

تمام این شکست ها به مدیریت ضعیف نسبت داده شد و ارزش سهام اپل بطور قابل توجهی پایین آمد. از طرف دیگر استیو جابز یک سازمان انیمیشن سازی ، به نام پیکسار (Pixar) را به دست آورد و شرکت دیگری نیز به نام neXT را تأسیس کرد. شرکت neXT به دلیل قیمت های بالا شکست خورد ، اما سیستم عامل Mac OS X را پایه ریزی کرد و همچنین باعث ایجاد انگیزه در Time Berners Lee برای ایجاد شبکه جهانی وب شد.

بازگشت اپل

بازگشت استیو جابز ، اپل را دوباره زنده کرد. اگرچه رشد آن در سالهای اولیه کند بود ، اما هنگامی که استیو جابز بر روی صندلی مدیرعاملی شرکت نشست، اپل حرکت کرد ، او با تأکید بر توسعه iMac ، ترکیب نمایشگر CRT و طراحی پردازنده ، رشد را تقویت کرد. iMac موفقیت آمیز بود و رشد شرکت را افزایش داد. همانطور که شرکت تمرکز خود را به سمت حفظ زیبایی شناسی محصولات معطوف کرد ، در حال کسب موفقیت چشمگیری بود.

در مراحل بعدی ، اپل به معرفی سایر محصولات مانند اختراع سیستم عامل جدید MAC OS X ، توسعه iBook ، Mac G4 و غیره پرداخت.

Apple iBook

در زمان حاضر ، غیرممکن است که کاربران در مورد هر تلفن هوشمند ، پخش کننده موسیقی ، لپ تاپ و غیره فکر کنند و به اپل فکر نکنند. محصولات اپل امروزه بالاترین استانداردهای مصرف لوکس را تعیین می کنند.

آنچه باعث محبوبیت متنوع محصولات اپل شد ، راه اندازی iPod اپل در 23 اکتبر 2001 بود. از طرف Apple Inc قمار بود که بابت این دستگاه کوچک که به کاربران امکان می داد تا 1000 آهنگ را در یک زمان پخش کنند ، پول پرداخت می کردند اما این محصول به طور فوق العاده در بازار فروخته شد. همین امر منجر به توسعه مدلهای مختلف مانند Nano ، classic ، iPod mini ، iPod touch ، shuffle و غیره شد.

Apple iPod Nano 4GB

در سال 2003 ، اپل همچنین سیستم iTunes خود را برای گوش دادن به موسیقی به جهانیان ارائه داد که در واقع نحوه گوش دادن به موسیقی را تغییر داد. iTunes امروز یکی از پرکاربردترین پلتفرم های دانلود موسیقی و فیلم است.

در اواسط سال 2003 ، استیو جابز رایانه ی Power Mac G5 را برپایه پردازنده G5 IBM راه اندازی کرد. اپل ادعا می کند این اولین رایانه 64 بیتی است که به عموم مردم فروخته شده است. Power Mac G5 همچنین توسط ویرجینیا تک برای ساخت نمونه اولیه خوشه فوق رایانه ای سیستم X استفاده شد که در آن زمان، عنوان سومین ابر رایانه سریع جهان را به دست آورد. هزینه ساخت آن تنها 5.2 میلیون دلار بود که بسیار کمتر از 2 نسل قبلی و دیگر ابر رایانه های رتبه بندی شده بود. Xserves اپل خیلی زود به روز شد تا از G5 نیز استفاده کند و به عنوان اصلی ترین سازنده سیستم ویرجینیا تک شد ، که در نوامبر 2004 به عنوان هفتمین ابر رایانه سریع جهان دست یافت.

سال 2004 نقطه عطفی برای اپل بود. پس از ایجاد یک پایگاه مالی قابل توجه ، این شرکت شروع به آزمایش قطعات جدید از تأمین کنندگان جدید کرد. در نتیجه ، اپل با انتشار iPod Video ، سپس iPod Classic و در نهایت iPod touch و iPhone توانست در مدت زمان کوتاهی طرح های جدید تولید کند.

محصولات PowerBook و iBook فوق العاده موفق اپل ، متکی به معماری نسل قبلی یعنی G4 اپل بودند که توسط Freescale Semiconductor و موتورولا تولید شده بود. مهندسان IBM در ساخت پردازنده PowerPC G5 خود از مصرف انرژی کمتر و خنک تر شدن هسته آن بهره می بردند، اما به اندازه کافی برای اجرا در قالب های iBook یا PowerBook کافی نبودند. از 24 اکتبر 2005 ، اپل Power Mac G5 Dual را منتشر کرد که از پردازنده دو هسته ای بهره می برد. این پردازنده به جای اینکه دو پردازنده مجزا داشته باشد ، شامل دو هسته در یک هسته است. اپل همچنین Power Mac G5 Quad را توسعه داد که از دو پردازنده Dual-Core برای افزایش قدرت و عملکرد ایستگاه کاری استفاده می کرد. هسته های جدید Power Mac G5 Dual به صورت جداگانه با فرکانس 2.0 گیگاهرتز یا 2.3 گیگاهرتز کار می کنند. هسته های Power Mac G5 Quad به صورت جداگانه با فرکانس 2.5 گیگاهرتز کار می کنند و همه تغییرات فوق دارای پردازنده گرافیکی هستند که دارای پهنای باند حافظه 256 بیتی بودند.

اپل ؛ آیفون ، iOS ، آیپد

در 9 ژانویه 2007 ، اپل کامپیوتر (Apple inc.)، نام شرکت خود را کوتاه کرد و به سادگی اپل را انتخاب کرد. استیو جابز در سخنرانی اصلی خود در Macworld Expo ، توضیح داد که با ترکیب محصولات فعلی متشکل از iPod و Apple TV و همچنین Macintosh ، اپل واقعا دیگر یک شرکت کامپیوتری نخواهد بود. در همان زمان ، جابز محصولی را آشکار کرد که انقلابی صنعتی ایجاد می کند که اپل تا قبل از آن طعم آن را نچشیده بود: Apple iPhone. آیفون ، اولین iPod صفحه گسترده اپل را با اولین دستگاه همراه جهان که دارای پست صوتی تصویری است ، ترکیب کرد و یک برقرار کننده ارتباط اینترنت ایجاد کرد که قادر به اجرای نسخه کاملاً کاربردی مرورگر وب اپل و Safari در سیستم عامل آیفون  بود.(که بعداً به iOS تغییر یافت)

اولین نسخه آیفون در تاریخ 29 ژوئن 2007 در کشورها و بازارهای منتخب در دسترس عموم قرار گرفت. 12 ماه دیگر بود که آیفون 3G در 11 ژوئیه 2008 در دسترس قرار گرفت. اپل آیفون 3GS را در 8 ژوئن 2009 همراه با برنامه ریزی در ماه های ژوئن ، ژوئیه و آگوست ، از ایالات متحده و کانادا منتشر کرد و  تا انتشار برای کشورهای مهم اروپایی در 19 ژوئن ادامه یافت. این چرخه تکرار 12 ماهه با ورود مدل آیفون 4 در سال 2010 ادامه یافت ، یک مدل Verizon در فوریه 2011 و یک مدل Sprint در اکتبر 2011 ، اندکی پس از مرگ جابز منتشر شد.

iPhone 4

در تاریخ 10 فوریه 2011 ، آیفون 4 از طریق Verizon Wireless و AT&T در دسترس قرار گرفت. اکنون دو نوع iPod چند لمسی وجود دارد: iPod nano و iPod touch و این یعنی پیشرفت بزرگی در فناوری. اپل تی وی در حال حاضر یک مدل نسل 2 دارد که 4 برابر کوچکتر از تلویزیون اصلی اپل است. اپل همچنین با فروش صفحه لمسی بی سیم ، صفحه کلید ، ماوس و هارد اکسترنال پیش رو شده است در حالی که لوازم جانبی سیمی هنوز در دسترس هستند.

آیپد اپل در تاریخ 27 ژانویه سال 2010 با دسترسی خرده فروشی در ماه آوریل آغاز به کار کرد و در سراسر سال 2010 به طور سیستماتیک در بازارها رشد کرد. آیپد در خط تولید اپل iOS جای گرفت ، که دو برابر اندازه صفحه نمایش آیفون بدون توانایی تلفن است. در حالی که نگرانی های اولیه از تولید مواد اولیه وجود داشت ، نتایج مالی FY2010 که در ژانویه 2011 منتشر شد ، حاوی تفسیر یک اثر "هاله" معکوس بود ، جایی که فروش iPad منجر به افزایش فروش iMac و MacBooks شد.

در تاریخ 2 مارس 2011 ، اپل از نسل دوم آیپد یعنی آیپد 2 رونمایی کرد. مانند آیپاد تاچ و آیفون نسل 4 ، آیپد 2 نیز همراه با یک دوربین جلو و یک دوربین پشتی ، همچنین با سه برنامه ی جدید که از این ویژگی ها استفاده می کردند، عرضه شد. برنامه ها شامل: دوربین ، FaceTime و Photo Booth بودند.

در 24 آگوست 2011 ، استیو جابز از سمت خود به عنوان مدیر عامل شرکت استعفا داد و تیم کوک جای او را گرفت. در تاریخ 29 اکتبر 2012 ، اپل تغییرات ساختاری را برای افزایش همکاری و راندمان بین سخت افزار ، نرم افزار و خدمات را اعلام کرد. این تغییرات شامل عزیمت اسکات فورستال ، مسئول راه اندازی iOS (سیستم عامل آیفون هنگام راه اندازی) بود که کریگ فدریگی به عنوان سرپرست تیم های iOS و OS X جایگزین او شد. جونی آیو رئیس HI (رابط انسانی) شد ، همچنین ادی کیو به عنوان رئیس سرویس های آنلاین از جمله Siri و Maps معرفی شد. مهمترین تفاوت کوتاه مدت این تغییر ساختار ، راه اندازی iOS 7 ، نسخه ای از سیستم عامل اپل بود که از طرحی کاملا متفاوت با نسخه های قبلی خود استفاده می کرد و سرپرستی آن بر عهده Jony Ive بود و پس از آن حدود یک سال بعد OS X Yosemite با طراحی مشابه عرضه شد.

iPhone 5s

اپل در این مدت ، آیفون 5 را منتشر کرد که اولین آیفون دارای صفحه نمایش بزرگتر از 3.5 اینچ بود و به دنبال آن iPod Touch 5 ، که دارای صفحه نمایش 4 اینچی ، آیفون 5S با فناوری اسکن اثر انگشت به شکل Touch ID و آیفون 6 ، آیفون 6 پلاس با صفحه نمایش 4.7 و 5.5 اینچ ساخته شدند. اپل، نسل سوم آیپد را با نمایشگر Retina Display و پس از آن iPad (نسل چهارم) را منتشر کرد. در همین دوره، iPad Mini در کنار iPad 4 gen معرفی شد و اولین بار بود که آیپد دارای صفحه نمایش کوچکتر از 9.7 اینچ بود. پس از آن iPad Mini 2 با نمایشگر از نوع Retina Display در سال 2013 ، در کنار iPad Air (ادامه نسخه اصلی 9.7 اینچی) بود. تولید طیف وسیعی از iPad ها ، همراه با iPad Air 2 با تکنولوژی Touch ID در سال 2014 دنبال شد. اپل همچنین به روزرسانی های مختلف نوت بوک های Mac ، از جمله MacBook Pro را با نمایشگر Retina Display منتشر کرد و خطوط Mac Pro و iMac را با طرحی کاملاً متفاوت (کوچکتر و باریکتر) اما قدرتمندتر به روز کرد.

iPad Air 2

در 25 نوامبر 2013 ، اپل شرکتی را به نام PrimeSense خریداری کرد. در تاریخ 28 می 2014 نیز، شرکت Beats Electronics، یکی از تولیدکنندگان محبوب هدفون و بلندگوهای Beats by Dre و همچنین سرویس جریان Beats Music را خریداری کرد.
اپل در 9 سپتامبر 2014 ، ساعت هوشمند اپل واچ را معرفی کرد ، این محصول اولین عضو جدید محصولات از زمان عزیمت استیو جابز بود. این محصول بدون قرار گرفتن در محدوده بلوتوث یا WiFi برای آیفون ، نمی توانست فراتر از ویژگی های اساسی عمل کند و فقط شامل برنامه های اساسی (بسیاری از آنها به عنوان کنترل از راه دور برای دستگاه های دیگر مانند کنترل از راه دور موسیقی یا کنترلر تلویزیون Apple) و پیگیری تناسب اندام عمل می کرد. اپل واچ ، بحث و انتقادهای متفاوتی را به خود دید ، منتقدان اظهار داشتند ، در حالی که این دستگاه نویدبخش است اما فاقد هدف مشخصی است و مانند بسیاری از دستگاه های موجود در بازار می باشد. سرانجام ساعت اپل در 24 آوریل 2015 منتشر شد.

Apple Watch 1 Series

در 9 سپتامبر 2015 ، شرکت اپل، آیفون 6S و آیفون 6S پلاس را با فناوری 3D Touch و همچنین iPad Pro و نسل چهارم Apple TV به همراه نسل چهارم iPad Mini را معرفی کرد. در تاریخ 21 مارس 2016 ، اپل نسل اول آیفون SE و آیپد پرو کوچکتر را معرفی کرد.

Apple TV

آیفون 7 و آیفون 7 پلاس با دوربین پیشرفته و پردازنده سریعتر نسبت به نسل قبلی در سال 2016 معرفی شد. آیفون 7 و آیفون 7 پلاس از ظرفیت های ذخیره سازی بالایی برخوردار بودند. در این سال یعنی در 27 اکتبر 2016 ، مک بوک پرو در مدل های 13 و 15 اینچی جدید با یک تاچ بار مشکی معرفی شدند. همچنین در 21 مارس 2017 ، اپل iPad (2017) را معرفی کرد که جانشین iPad Air 2 و به پردازنده سریعتر مجهز شد و قیمت آن از 329 دلار شروع می شد.

iPhone 7 Plus

در 5 ژوئن 2017 ، اپل نسخه جدید سیستم عامل منحصر به فرد خود یعنی iOS 11 و همچنین نسخه های جدید macOS ، watchOS و tvOS را معرفی کرد. همچنین نسخه های به روز شده iMac ، MacBook Pro و MacBook را منتشر کرد. آیپد پرو 10.5 و 12.9 اینچی جدید هم در همین سال معرفی شدند و اما یک اسپیکر بیسیم یا همان بلندگوی Siri مشابه Amazon Echo به نام HomePod را عرضه کرد تا در آن موقع چیزی از رقبا کم نداشته باشد.

Apple Hompod

در تاریخ 12 سپتامبر 2017 ، در سالن تئاتر استیو جابز ، آیفون 8 و آیفون 8 پلاس با ویژگی های بهتر دوربین ، طراحی پیشرفته تر محصول ، تجربه کاربری جدید ، عملکرد بهتر و موارد جدید دیگر و همچنین آیفون X را با فناوری تشخیص چهره و امکان شارژ بی سیم معرفی کرد. تلویزیون Apple TV ورژن جدید با تجربه 4K ، HDR ، Dolby Vision و همچنین اپل واچ سری 3 ، با پشتیبانی از اتصال تلفن همراه و با اجرای سیستم عامل watchOS 4 نیز در تاریخ مذکور معرفی شد.

جابز در زمان حیات خود عشق و توجه به ساخت یک محصول عالی را عامل ماندگاری  آن در گذر زمان می‌دانست، چیزی که با گذشت بیش از یک دهه در مورد آیفون نیز  صدق می‌ کرد. آیفون حتی در زمان تکرار طراحی و فقدان نوآوری در آن، محصولی  قابل احترام در بین عموم مردم و کارشناسان بوده است. اپل ساختار طراحی محصولات خود را هر چند سال یکبار بازبینی می‌کند، در یک نگاه کلی آیفون X را باید سرآغاز چهارمین نسل از طراحی‌ محصولات آیفون بدانیم. آیفون ۱۰ به‌عنوان سنت‌شکن‌ترین آیفون سال‌های اخیر ، فاقد حسگر اثر انگشت  شده بود و هویت‌سنجی در آن به کمک فناوری فیس‌آی‌دی انجام می‌ شد، حاشیه‌های  اطراف نمایشگر حذف شده‌‌ و اولین ‌‌آیفون OLED اپل محسوب می‌شود.

iPhone X

آنچه بیش از هرچیزی در مورد iPhone X به چشم می‌آمد، نمایشگر کشیده و  تمام‌صفحه‌ای بود که به استثناء زبانه‌ای باریک در قسمت بالا، تقریبا تمام  نمای جلوی گوشی را به خود اختصاص داده بود. دیگر خبری از حاشیه‌های قطور  اطراف نمایشگر و کلید هوم نیست. این‌ها همه، المان‌هایی بودند که از زمان  رونمایی استیو جابز فقید از نسخه‌ی ابتدایی آیفون، همواره‌ جزوی  جدایی‌ناپذیر از این گوشی هوشمند بودند.

در تاریخ 12 سپتامبر 2018 ، اپل باز هم در آمفی تئاتر استیو جابز مراسم رونمایی از محصولات جدید خود را انجام داد ، آیفون XS ، آیفون XS مکس و آیفون XR با سیستم عامل iOS 12 ، بهبود تشخیص چهره ، نمایشگر HDR و همچنین دوربین های بهتر برای هر 3 گوشی ، معرفی شدند. کوپرتینویی ها همچنین از اپل واچ سری 4 ، با اجرای watchOS 5 ، طراحی کاملا جدید و نمایشگر بزرگتر و همچنین بسیاری از ویژگی های مرتبط با سلامتی ، در این مراسم خبر دادند.

اپل با آیفون XR به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافت؛ گوشی هوشمندی که با ویژگی‌های کلیدی مشترک با آیفون XS و برچسب قیمتی ارزان‌تر (۷۵۰ دلار در برابر ۱۰۰۰ دلار) به گزینه‌ی منتخب کاربران بسیاری بدل شد و پرفروش‌ترین گوشی هوشمند نیمه‌ی نخست سال ۲۰۱۹ لقب گرفت؛ بنابراین طبیعی است سران اپل تمرکز ویژه‌ای بر جانشین این پرچم‌دار  اقتصادی داشته باشند. کوپرتینونشین‌ها به‌اندازه‌ای نقش چنین محصولی را مهم می‌دانستند که در سال 2019 نام پیش‌فرض «آیفون ۱۱» را برایش برگزیدند و قیمت آن  را نسبت به گذشته ۵۰ دلار کاهش دادند.


این تاریخچه جذاب در حال بروزرسانی می باشد...