اپل گاهی اوقات به دلایلی که فقط خودش می‌داند، زمانی که یک فن‌آوری جدید معرفی و عرضه می‌شود، سال‌ها زمان می‌برد تا آن را در محصولات خود به کار گیرد؛ نمونه بارز آن را می‌توان صفحه نمایش همیشه روشن نام برد که سال‌ها در گوشی‌های اندرویدی شاهد آن بوده‌ایم. به طور مشابه در حالی که موتورولا یک گوشی با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسلی را معرفی کرده و آخرین پرچم‌دار سری گلکسی اس سامسونگ سومین نسخه‌ای است که دارای سنسور اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی است، طبق گزارش‌ها اپل تازه قرار است در سری پرو گوشی‌های امسال خود از دوربین ۴۸ مگاپیکسلی استفاده کند.

این بدان معنا نیست که بگوییم تنها عدد مگاپیکسل است که تعیین کننده کیفیت دوربین است؛ در واقع گوشی‌های آیفون ۱۳ اپل با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی دارای یکی از بهترین دوربین‌های حال حاضر در گوشی ها هستند. نکته مهم اینجاست که اپل از نظر مشخصات و اعداد و ارقام پر زرق و برق، خود را به سرعت هم‌رنگ جماعت نمی‌کند و به همین دلیل است که شاید حتی آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس با طراحی جلوی جدید و حذف ناچ چند ساله و دوربین ۴۸ مگاپیکسلی، همگان را تحت تاثیر قرار ندهند. ممکن است خیلی‌ها بر سر دو راهی بمانند که آیا باید آیفون‌های امسال را خریداری کنند یا منتظر آیفون ۱۵ بمانند که گفته شده پورت USB-C و احتمالا فیس آیدی زیر نمایشگر و لنز تله فوتو پریسکوپ را به ارمغان می‌آورد.

زمانی که در خبرنامه Power On مارک گورمن خبرنگار بلومبرگ و افشاگر معروف، یکی از مخاطبین از او درباره ارزش خرید سری آیفون ۱۴ پرسید که آیا خرید این سری معقول است یا باید تا سال بعد صبر کرد، او در پاسخ گفت که گرچه پورت USB-C برای آیفون ۱۵ یک ارتقای بزرگ محسوب نمی‌شود، اما حتی اگر از این موضوع هم چشم‌پوشی کنیم، باز هم باید گفت که آیفون ۱۴ شامل بروزرسانی‌های حداقلی خواهد بود و به احتمال زیاد سری آیفون ۱۵ دارای ارتقاهای چشم‌گیرتری خواهد بود و دلایا قانع‌کننده بیشتری برای صبر کردن تا سال آینده وجود دارد.

مدل‌های استاندارد آیفون ۱۴ با صفحه نمایش ۶٫۱ اینچی و آیفون ۱۴ مکس ۶٫۷ اینچی حتی بسیار کمتر از سری پرو ارتقا می‌یابند، زیرا قرار است همان طراحی قبلی، چیپست استفاده شده در سری آیفون ۱۳ و دوربینی با کمی کیفیت بهتر را حفظ خواهند کرد. علاوه بر این سری آیفون ۱۴ می‌تواند گران‌تر از سری ۱۳ باشد، که اگر این موضوع به حقیقت بپیوندد، ارزش خرید گوشی‌های امسال اپل را بسیار پایین خواهد آورد.

به هر شکل بازهم تا زمان رویداد شهریور اپل نمی‌توان نظر قطعی داد و آن روز زمانی که تمامی مشخصات سری ۱۴ آیفون‌های امسال برملا شود، می‌توان به راحتی تشخیص داد که آیا گوشی‌های امسال اپل ارزش خرید دارند یا خیر.