سالیانه خبرهای زیادی را در مورد نجات جان افراد توسط اپل واچ می‌شنویم که جدیدترین آن در مورد یک دوچرخه سوار منطقه کوهستانی است.

یک دوچرخه سوار کوهستانی می‌گوید اپل واچ به نجات جان او کمک کرده و پس از تصادفی که باعث فلج شدن هردو پا و هردو دست او شده است، به او کمک کرده تا از آن شرایط نجات یابد.

آقای رایان مک‌کاناهی از منطقه اسپرینگ ولی کالیفرنیا، یک دوچرخه سوار مشتاق کوهستان، از دوچرخه سواران دائمی مسیرهای این منطقه است. یک روز از ماه آوریل (فروردین) که برای انجام این کار روانه مسیرهای کوهستانی آن حوالی می‌شود، تصادفی برای او رخ می‌دهد که برای همیشه مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد.

رایان با بازگو کردن این حادثه برای خبرگزاری 10News San Diego توضیح داده که تصادف او حدود ۴۰ دقیقه بعد از غروب هنگاه دوچرخه سواری رخ داده است. او گفته: «بخشی از جاده شیب‌دار بود، دوچرخه من به جلو رفت و من از روی فرمان دوچرخه پرت شدم و با سر به زمین افتادم».


ظاهرا پس از ضربه به سر رایان با اینکه او از کلاه ایمنی هم استفاده می‌کرده، به سرعت متوجه شده زمانی که می‌خواهد حرکتی داشته باشد، قادر به انجام هیچ حرکتی نیست و از گردن به پایین اصلا نمی‌تواند حرکتی داشته باشد. او افزوده که «با اطمینان می‌دانستم که باید در اسرع وقت تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرم، مغز من به نوعی به حالتی رفته بود که سعی داشت من را زنده نگه دارد». رایان زمانی که یادش افتاد گوشی آیفون او در داخل کوله پشتی‌اش است، ابتدا ناامید شد، اما بلافاصله به خاطر آورد که اپل واچ او در دستش است.

او که همیشه اپل واچ خود را صرفا به عنوان یک ردیاب تناسب اندام استفاده می‌کرده، ویژگی دیگر اپل واچ را مورد استفاده قرار می‌دهد و با فراخواندن دستیار صوتی اپل، از سیری می‌خواهد تا با دوستی که مکان او را می‌دانست تماس بگیرد. رایان و دوستش هردو با اورژانس تماس گرفتند تا به سرعت به او رسیدگی شود.

پس از شناسایی و انتقال رایان به بیمارستان، تشخیص داده شد که هردو دست و هردو پای او فلج شده است. چندین عمل جراحی بر روی مهره‌های شکسته شده گردن او انجام شد و سپس پس از ماه‌ها اقامت در یک مرکز توانبخشی نخاع در کلرادو آمریکا، به خانه بازگشت. او در پایان گفته: «بدون شک فقط می‌توانم بگویم که این اپل واچ بود که زندگی من را نجات داد».

داستان آقای رایان مک‌کاناهی تنها داستان از نجات افراد توسط اپل واچ نیست، اما جدیدترین آنها است. در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۰) اپل واچ یک شخص که از دوچرخه الکتریکی‌اش به سختی زمین خورده بود، تماس اضطراری خودکار با فوریت‌های پزشکی برقرار کرد و باعث شد آن فرد نجات یابد. همچنین در سنگاپور در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) اپل واچ شخصی که تصادف شدیدی کرده بود، آمبولانس خبر کرد و او به سرعت به بیمارستان منتقل شد.

درست است که اپل واچ  پر فروش‌ترین ساعت هوشمند دنیا، به طور رسمی برای تشخیص یا درمان بیماری استفاده نمی‌شود، اما تحقیقات نشان داده که این محصول سلامتی اپل، چنین پتانسیلی را دارد و بارها باعث نجات جان افراد، چه در زمینه تماس با اورژانس، و چه با استفاده از سنسور ضربان قلب و سنجش میزان اکسیژن خون شده است.