شرکت آماری کنلیس به تازگی وضعیت فروش گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده و به نظر می‌رسد که اوضاع نسبت به سال ۲۰۲۰، بهبودی اساسی یافته است. شرکت آماری کَنَلیس به تازگی آمار فروش گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده است. در این سال، شاهد فروش ۱.۳۵ میلیارد دستگاه گوشی هوشمند بودیم که نسبت به آمار سال ۲۰۲۰، رشدی ۷ درصدی داشته و به ۱.۳۷ میلیارد دستگاه فروخته شده در سال ۲۰۱۹ و شرایط پیش از پاندمی، نزدیک شده است.


 لیست پرفروش‌ترین برند‌های گوشی در این سال، تغییری نکرده و سامسونگ همچنان با ۲۷۴.۵ میلیون دستگاه گوشی فروخته شده و سهم ۲۰ درصدی از بازار، پیشتاز است. شرکت اپل نیز با فروش ۲۳۰ میلیون دستگاه گوشی و سهم ۱۷ درصدی خود از بازار، در مقام دوم قرار دارد. در جایگاه سوم، شاهد برند شیائومی هستیم که ۱۹۱ میلیون دستگاه گوشی را به فروش رسانده و سهم آن از بازار، ۱۴ درصد است. این شرکت همچنین با رشد سالانه ۲۸ درصدی، بیشترین میزان رشد را داشته و موجب نگرانی برندهایی چون سامسونگ و اپل است.


 

در ادامه این لیست، شاهد اوپو (و البته وان پلاس) در مقام چهارم هستیم که موفق به فروش ۱۴۵ میلیون دستگاه گوشی شده‌اند و سهم آنها از بازار، به ۱۱ درصد می‌رسد. در نهایت، شرکت ویوو با فروش ۱۲۹.۹ میلیون دستگاه گوشی و ۱۰ درصد سهم از بازار، مقام پنجم را به خود اختصاص داده است. با وجود مشکلات فراوان در زمینه عرضه، در سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش تقاضا برای گوشی‌های هوشمند از سوی کاربران بودیم.

مناطقی چون آسیای شرقی، خاورمیانه، آفریقا و آمریکای لاتین نیز که گوشی‌های مقرون به صرفه در آنها طرفداران بسیاری دارند؛ از عوامل اصلی رشد این برند‌ها بوده‌اند. البته، تقاضا برای گوشی‌های رده بالای برند‌هایی چون سامسونگ و اپل نیز بالا بوده است. شرکت سامسونگ موفق به فروش ۸ میلیون گوشی گران قیمت تاشو شده و در سوی دیگر، اپل با عملکردی بسیار چشمگیر در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱، ۸۲.۷ میلیون دستگاه آیفون را به فروش رساند.


شرکت کَنَلیس انتظار دارد که در سال ۲۰۲۲ نیز شاهد ادامه رشد بازار گوشی‌های هوشمند و این شرکت‌ها باشیم.