در نسخه‌های پرو آیفون 14 ناچ را کنار گذاشته و از حفره استفاده کند. اما اکنون، Apple Insider گزارش داده که اپل در تمامی مدل‌های آیفون 15 از حفره استفاده خواهد کرد.


 

تحلیل‌گر معتبری به نام راس یانگ، شایعات قبلی در مورد طراحی حفره‌دار نسخه‌های پرو آیفون 14 را تأیید کرده است. انتظار می‌رود آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس دارای حفره باشند، در حالی که آیفون 14 استاندارد همچنان مانند نسل قبل خود از ناچ استفاده خواهد کرد.

از سوی دیگر، این تحلیلگر معتقد است طراحی حفره‌دار در تمامی مدل‌های آیفون 15 که در سال ۲۰۲۳ معرفی می‌شوند، اعمال خواهد شد. راس یانگ اذعان کرد:

«این طراحی، یکی دیگر از شکل‌های نمایشگر اپل خواهد بود که فورا قابل تشخیص است. حفره‌ها گرد و فرورفته خواهد بود و عرض آن‌ها اندازه ناچ است. همچنین بالای حفره پیکسل‌هایی برای نمایش محتوا وجود خواهد داشت.»

او اضافه کرد که حفره‌ها ممکن است در آیفون 15 کوچک‌تر شوند. اما اکنون برای اظهار نظر در مورد میزان تغییر اندازه آن‌ها، بسیار زود است.

اما سخنان راس یانگ به اینجا ختم نشد. او همچنین از پیش‌بینی‌های خود برای برنامه‌های آینده اپل پرده‌برداری کرد. یانگ معتقد است غول آمریکایی می‌خواهد از سیستم تشخیص چهره زیر نمایشگر استفاده کند. این به آن معنا است که تمامی عناصر فیس آیدی زیر صفحه نمایش قرار خواهند گرفت. بنابراین ممکن است حفره جلویی بسیار کوچک‌تر شود تا نگاه کردن به نمایشگر را لذت‌بخش‌تر کند.

اما این تدبیر، کار آسانی نخواهد بود. به گفته راس یانگ، اپل برای انجام این کار نیاز به طراحی مجدد فیس آیدی خواهد داشت تا بتواند در زیر نمایشگر با دقت بالا کار کنند. او احتمال داد که محتمل‌ترین نقطه برای قرارگیری عناصر فیس آیدی پشت نمایشگر، در بالای پنل OLED است؛ زیرا این قطعات قابل انتقال به جاهای دیگری نیستند.

اگر می‌خواهید بهتر متوجه شوید، در تصویر زیر ساختار لایه به لایه پنل‌های OLED را مشاهده کنید:


ساختار پنل‌های OLED

با این وجود، به احتمال زیاد اپل نتواند این فناوری را در آیفون‌های ۲۰۲۳ اعمال کند. همچنین ممکن است مشکلاتی میان هماهنگی نمایشگر و حسگر وجود داشته و به نظر می‌رسد اپل به راس یانگ اعلام کرده که فیس آیدی زیر نمایشگر در سال ۲۰۲۳ معرفی نخواهد شد.

بنابراین طبق گفته راس یانگ، باید منتظر حفره در آیفون 14 و آیفون 14 پرو مکس باشیم. حفره‌ای که قرار است به دوران ناچ‌ای پایان دهد که از زمان آیفون X در گوشی‌های هوشمند اپل به ایفای نقش می‌پردازد.

سایر شایعات آیفون 15

با توجه به عرضه نشدن آیفون 14، اکنون بسیار زود است که بخواهیم در مورد آیفون 15 صحبت کنیم. اما شایعاتی وجود داشته که جزئیاتی از گوشی هوشمند اپل در سال ۲۰۲۳ را ارائه می‌دهد.

جالب‌ترین آن‌ها، برنامه‌ریزی اپل برای اضافه کردن زوم پریسکوپ به نسخه‌های پرو آیفون 15 است. به موجب این تدبیر، این گوشی‌ها عکس‌هایی با زوم واضح‌تر و کیفیت بالاتر ثبت خواهند کرد. همچنین گزارش شده که اپل می‌خواهد در آیفون سال ۲۰۲۳ درگاه سیم‌کارت را حذف کرده و eSIM را جایگزین آن کند.